Családcsoport háza tájáról PDF Nyomtatás E-mail
Írta: Lázárné Bea, Kredicsné Gyöngyi
2017. március 12. vasárnap, 00:00

Családcsoportunk lassan 15 éve színesíti plébániai közösségeink palettáját.

Vezetőnk a kezdetektől töretlenül Dobos János, akinek egy iskola igazgatása és a saját népes családja nyújtotta feladatok megoldása mellett még a mi kissé kusza csoportunk terelgetése is belefér az életébe, hála érte neki, Istennek és persze a feleségének, Mártinak is! Kéthetente péntek esténként 6-kor találkozunk – 8-10 házaspár, de férjek, feleségek külön is jöhetnek, nem zárunk ki senkit! – a plébánia első emeleti termében, hogy a nagy asztalt körbeülve tartalmas (1-2 órás) beszélgetésekbe mélyedjünk: házasságról, hitről, gyermeknevelésről, kamaszgondokról és kinek-kinek az életét aktuálisan érintő olyan kérdésekről, melyek a többiek érdeklődését is felkelthetik.

A családi szerepekről, feladatokról, kihívásokról, a családtagok közti konfliktusok lehetséges megoldásairól, kamaszodó (és néhány kisebb, de egyre több nagyobb) gyermekünk ügyes-bajos dolgairól, kérdéseiről, saját útkereséseinkről is el-el tudunk gondolkodni egy-egy ilyen alkalommal, hitbeli kérdéseinkkel pedig egyre tudatosabban próbáljuk a plébániánkon szolgáló atyákat megkeresni, meghívni egy-egy találkozónkra.

Gyakran merítünk témát párkapcsolati vagy gyermekneveléssel foglalkozó keresztény könyvekből, cikkekből, van, hogy közösen veszünk át, beszélünk meg egy-egy tartalmas részt fejezetenként. Az egyik évben házaspáronként feldolgoztuk az egyházmegyei Családpasztorációs Iroda anyagát (Iránytű c.), mely kidolgozott vázlatokkal, játékokkal, szentírási helyekkel, teológiai magyarázatokkal nagyon jól segített bennünket. A fő témái közül néhány: önelfogadás, megtérés, közösségépítés, misszió – melyek feldolgozása során még közelebb kerültünk egymáshoz és Istenhez is, mélyült összetartozásunk – érezzük, hogy nem szabad Isten kezét elengednünk. Mostanában egy-egy evangéliumi részletről elmélkedtünk közösen, odafigyelve a részletekre: az éppen minket megérintő, nekünk különösen is szóló mondatokra, személyekre, cselekedetekre – és mindezt megosztottuk egymás között.

Többször „hívtunk meg” virtuális előadókat: internetről jó ismerősünk már Papp Miklós görög-katolikus pap, aki a keresztény életvezetés, házasság sokféle rejtelmébe „beavatott” már minket, Böjte Csaba gondolataival is többször gazdagodtunk már, valamint a szegedi Családegyetem szervezésében meghívott pszichológus előadók különböző témáit is feldolgoztuk közösen (pl. szülői stílusok, apaság). Most éppen John M. Gottman: A jól működő házasság 7 alapelve című könyve a tervezett vezérfonal az alkalmainkon, 20-30 oldalanként kiemelve a lényeges, gondolatébresztő, akár vitaindító részleteket – ebben a csoporttagok aktivitása (legyenek éppen előadók vagy „hallgatóság”) természetesen alapfeltétel! Akinek felkeltettük az érdeklődését, szívesen látjuk körünkben!

Végezetül egy személyes „vallomás” egyik csoporttagunktól – akinek ezúton is egyre jobb egészséget kívánunk, és várjuk vissza, amint lehet: „Az újszegedi családcsoportban engem is szívesen fogadtak. Olyan emberekre találtam, akikre mindig számíthatok. Elfogadnak, szeretnek, segítenek, tanácsot adnak. Jóleső érzés, hogy én is fontos vagyok, figyelnek rám, hiányolnak, ha nem tudok az összejövetelen részt venni, imádkoznak értem is. A rendszeres együttlétek nem pusztán beszélgetések. Családunk életébe is beengedjük egymást, mert megbízunk a másikban: vendégeskedünk egymás otthonában, kirándulunk együtt, közösen imádkozunk és az egyházi ünnepeken is együtt veszünk részt. Kéthetente péntek esténként nagyon várom ezeket az alkalmakat, mert feltöltődve, újult erővel, lelkileg gazdagodva térek haza. Úgy érzem, megtaláltam a helyem.”

Lázárné Bea és Kredicsné Gyöngyi

2017. március